Składowisko odpadów poflotacyjnych
Żelazny Most
„Żelazny Most” to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź. Znajduje się między miejscowościami Rudna, Polkowice, Lubin w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Od niedawna nazywany „Obiektem Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych”.
Unikalna na skalę światową technologia
TECHNOLOGIA “6M-EX" to zastrzeżona, unikalna w skali światowej technologia do koncentracji oraz ekstrakcji metali z rudy oraz z odpadów pokopalnianych. Powstała w wyniku długotrwałych prac naukowo-badawczych przeprowadzonych przez firmę Geoexplorers International, Inc. w USA. Ta wielofazowa technologia stosująca kilka nowatorskich i niekonwencjonalnych rozwiązań ma na celu udowodnienie obecności, ilości oraz wartości metali szlachetnych, w tym metali z grupy platyny (PGM) w skałach osadowych (sedimentary rocks) szczególnie w czarnych łupkach w zachodnich stanach USA oraz w złożach należących do KGHM Polska Miedź S.A.
Od początku lat 90-tych, dr Jan Krasoń za pozwoleniem kierownictwa KGHM, pobierał i przywoził do USA próby rudy oraz odpadów poflotacyjnych KGHM. Po wieloletnich kosztownych próbach koncentracji metali, przeprowadzonych we własnych laboratoriach opracowano przełomową technologię. Posłużyła ona do przeprowadzenia kilkuset analiz skoncentrowanych metali w próbkach rudy pobranych ze złóż w zachodnich stanach USA (Projekt I), oraz w próbkach odpadów poflotacyjnych pobranych z bieżącej produkcji oraz ze składowisk odpadów poflotacyjnych KGHM Polska Miedź, S.A. (Projekt II).
Zawartość metali w próbkach została potwierdzona analizami wykonanymi przez dwa renomowane, specjalistyczne laboratoria: Aspex Corporation, Delmont, Pennsylvania w USA oraz Eltron Research & Development, Inc., Boulder, Colorado w USA.
Wychodził również z inicjatywą podjęcia odzysku z odpadów przeróbczych pozostałości metali w oparciu o własne wyniki kosztownych badań, napotykając jednak na nie do przezwyciężenia „opór bliżej nieokreślonej materii”. Odnosi się to do chorych układów panujących na Dolnym Śląsku w KGHM.
prof. dr hab. inż. Stanisław Downorowicz, Pożegnanie w kwartalniku naukowo-technicznym, Konsulting Polski nr 5/6 I/II kwartał 2015
Czas zmądrzeć
Dr Jan Krasoń ubolewał nad brakiem jasnej wizji rozwoju KGHM, która od początku istnienia transferuje surowce za granicę w formie nieprzetworzonej - wzbogacając tym gospodarki inne niż polska. Uważał, że nadszedł już czas, aby „zmądrzeć” i stworzyć nowoczesny przemysł przetwórczy/jubilerski w Polsce, na Dolnym Śląsku. Ponadto dzięki stworzeniu nowych miejsc pracy dla tysięcy osób spowoduje poprawę życia społeczności lokalnej oraz drastyczny wzrost wpływów do budżetu państwa oraz struktur lokalnych.
Interpelacja nr 5616 posła Kornela Morawieckiego w sprawie interwencji nadzorczej nakierowanej na poprawę sytuacji w KGHM Polska Miedź SA.
W liście otwartym Ryszard Korol, najbliższy współpracownik i przyjaciel dr Jana Krasonia pisze:
“Geoexplorers International, Inc. jest firmą badawczo-poszukiwawczo-doradczą założoną w 1974 r. przez dr. Jana Krasonia, specjalizującą się odkryciem oraz odzyskiem metali szlachetnych ze skał osadowych (sedimentary rocks) szczególnie występujących w czarnych łupkach oraz w odpadach poflotacyjnych. W czarnych łupkach metale szlachetne gromadzą się w postaci nanocząsteczek (nanoparticles) o rozmiarze poniżej mikrona, które nie są odzyskiwane tradycyjnymi technologiami. Pozyskiwanie metali szlachetnych ze skały łupkowej jest bardzo trudne i stanowi pewne ogólnoświatowe wyzwanie. My posiadamy jedyną innowacyjną i skuteczną technologię „6M-EX” na koncentrację tych nanocząsteczek metali oraz ich odzysk.
Dwa nasze projekty dotyczą tych nanocząsteczek metali szlachetnych to:
- Projekt l - GEO-WUSA - metale szlachetne w złożach w zachodnich Stanach Zjednoczonych)
- Projekt ll - GEO-KGHM - metale szlachetne w hałdach poflotacyjnych KGHM (zdjęcia poniżej).
Niedawno odnowiliśmy negocjację z KGHM, lecz idzie to bardzo ciężko, ponieważ wielu ekspertów musi się przyznać do błędnych decyzji podejmowanych przez wiele lat dot. odpadów poflotacyjnych. KGHM jest tego świadom, ale próbuje to zbagatelizować. Przygotowałem szereg dokumentów i listów do Premiera oraz prezesa KGHM dot. tej sprawy. Obecnie czekam na rozmowę z nowym wiceprezesem KGHM odpowiedzialnym za produkcję. Chcę, żeby KGHM zainwestował w ten nowy polski podmiot, kontrolowany przez Geoexplorers (51%), który to będzie odpowiedzialny za wdrożenie naszej technologii „6M-EX”. Oczywiście warunkiem jest, że dostaniemy wszystkie odpady do naszej dyspozycji na wyłączność. Uważam, że jest to propozycja nie do odrzucenia.
Obecnie wartość metali szlachetnych wyrzucanych do zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most” kilkukrotnie przekracza wartość obecnie wydobywanych metali (miedzi i srebra) przez KGHM. Oczywiście wg naszych wstępnych wyliczeń na podstawie kilkuset analiz.
Mamy za sobą lata bardzo kosztownych badań. Natomiast wielu światowych ekspertów, czeka na odpowiedni czas, aby nas poprzeć oraz skrytykować KGHM nie tylko w prasie polskiej, ale i zagranicznej. Natomiast największe agencje proekologiczne i środowiskowe chcą się dobrać KGHM do skóry odnośnie zagrożeń, jakie bezustannie stwarza największy zbiornik odpadów w Europie „Żelazny Most”. Awaria tego zbiornika, może okazać się katastrofą środowiskową oraz ekonomiczną dla Polski, oraz Europy. Mamy na to dowody ze świata nauki.
Nasza cierpliwość się kończy. Najpoważniejsze media prawicowe oraz paru polityków w Polsce bezustannie mnie namawiają na udzielenie wywiadów dot. głupoty, oraz marnotrawstwa zarządu KGHM. Na razie się wstrzymuję, ale jak tak dalej będzie — to KGHM zmusi mnie do wybrania tej drogi. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jest to firma bardzo upolityczniona i stają za nią „służby”, ale głupotę trzeba tępić niezależnie od tego kto ją uprawia, bo w rezultacie za nią wszyscy płacimy.
Na pewno nie odpuszczę tej sprawy.
Z poważaniem,
Ryszard A. Korol”
Projekt I - GEO-WUSA
Metale szlachetne w zachodnich stanach USA
Największe odkrycie metali szlachetnych w USA.
Szacowana wartość projektu ≈ kilkaset miliardów USD.
Czarny łupek USA
Micro kuleczki metali x400
Mini kuleczki metali mm
Projekt II - GEO-KGHM
Metale szlachetne w odpadach poflotacyjne KGHM
Największe odkrycie metali szlachetnych w Polsce.
Szacowana wartość projektu ≈ kilkaset miliardów USD.
Odpady poflotacyjne KGHM
Micro kuleczki metali x400
Mini kuleczki metali mm
Zalety
Innowacyjna
01
technologia dostosowana do koncentracji oraz ekstrakcji metali z rudy, oraz z odpadów poflotacyjnych: wszystkich metali szlachetnych w tym metali z grupy platyny (PGM), metali ziem rzadkich (REE) oraz innych metali nieżelaznych, szczególnie tych występujących jako nanocząsteczki bogate w substancje organiczne.
Ekonomiczna
02
technologia, której szacowany całkowity koszt operacyjny na tonę rudy ze złóż w USA wynosi ok. $120,00/t, natomiast odpadów ze składowisk oraz z bieżącej produkcji KGHM wynosi ok. $90,00/t.
Proekologiczna
03
technologia, która jest bezpieczna i nieszkodliwa dla środowiska. Wykorzystująca głównie surowce wtórne, których produkt uboczny może być wykorzystany w znaczących ilościach do konkretnych celów m.in. jako wypełniacz mas bitumicznych w budownictwie drogowym, produkcji materiałów budowlanych, nawozów mineralnych dla rolnictwa oraz w górnictwie. Dotychczas bezużyteczne i szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego odpady ponownie mogą stać się wartościowym surowcem, jednocześnie zapobiegając wszelkim niepożądanym zagrożeniom i karom ekologicznym.
Konkurencyjna
04
technologia pozwalająca odzyskiwać wszystkie metale szlachetne oraz wszystkie metale nieżelazne znajdujące się w rudzie, oraz w odpadach poflotacyjnych. Technologia umożliwia, dodatkowo do metali szlachetnych, skutecznie odzyskiwać inne cenne metale m.in.; miedź, ren, metale ziem rzadkich (REE), itp.
Wydajna
05
technologia, pozwalająca odzyskać niektóre metale szlachetne - nawet do 95% ich zawartości.
Skalowalna
06
technologia co oznacza, że można ją dostosować do każdej wielkości próbek, od kilkunastu gram do kilku ton rudy lub odpadów pokopalnianych.