Prasa
2020.03.01
Skarby Żelaznego Mostu
Warte kilkanaście miliardów USD surowce, które (prawie) nikogo nie interesują.
2017.05.22
Dr Krasoń o hydratach
Chcę dać świadectwo działalności Polaka dra Jana Krasonia w badaniach hydratów gazowych od początku. Nie pamiętam, w którym roku dr Krasoń, wracając z podróży służbowej, odwiedził nas w Warszawie. Mówił wtedy o zasobach hydratów na Dalekim Wschodzie oraz na Morzu Czarnym.
2020.03.01
Jan Krasoń - wielki człowiek z małego miasteczka
Czy doczekamy się więc wydobycia gazu łupkowego w Polsce na szeroką skalę? Czy praca dr Krasonia nie pójdzie na marne, czy w efekcie końcowym będzie mogło spełnić się jego marzenie o polskim, gazowym Eldorado? Czas pokaże... Wiele zależy tu od nas samych. Dziś możemy być, przede wszystkim dumni, że tak wielki umysł wyrósł na naszej żmigrodzkiej ziemi i do nas chce powrócić.
2017.05.22
Jan Krasoń zmarł
21 stycznia - tyle wiem...
„Mimo tego, że mam już swoje lata, nie opuszcza mnie entuzjazm i radość pracy. Co więcej, mam nadzieję, że jeszcze dokonam jakiegoś spektakularnego odkrycia – śmiał się Jan Krasoń.”
2015.01.25
Zmarł wybitny geolog dr Jan Krasoń
W środę, 21 stycznia, w wieku 83 lat, zmarł w Denver dr Jan Krasoń, jeden z najwybitniejszych geologów świata, prezes i założyciel Geoexplorers International, Inc. Wybitny naukowiec, który wywołał w Polsce łupkową rewolucję, przegrał długoletnią walkę z rakiem.
2015.01.23
Outstanding geologists Dr. Jan Krasoń died
Dr. Jan Krasoń, Polish geologist, founder and CEO at Geoexplorers International, Inc. has passed away on 21st January 2015 in Denver after a long battle with cancer.
2015.01.23
KGHM chce wydobywać gaz łupkowy ze złóż miedzi
Koncern z Lubina chce pozyskać gaz z pokładów miedzi znajdujących się na Dolnym Śląsku. Tym samym zamierza rozwiązać problem z dużym stężeniem metanu w kopalniach.
2011.11.25
Gaz i miedź w jednym siedzą domku
Obiecywanie tworzenia funduszy z wydobycia gazu ziemnego z łupków na wzór norweski było nieporozumieniem, a niektórzy mogą to nazwać wielkim błędem politycznym. Po takiej wypowiedzi premiera każdy myślący obywatel powinien zapytać...
2011.07.16
Jan Krasoń - “Łupkowy rewolucjonista” z naszej gminy
Naprawdę niewielu ludzi z naszego lokalnego otoczenia zdaje sobie sprawę, że Gmina Żmigród może pochwalić się tak sławną Jednostką i wybitnym Umysłem w świecie geologii jak Dr Jan Krasoń. To niebywałe, jaką wartość dla Polski i świata ma człowiek pochodzący z naszego środowiska. Niewątpliwie jego odkrycie złóż gazu łupkowego w Polsce sprawiło, iż w oczach wielu stał się nowym Narodowym Bohaterem.
2011.07.04
Adam Maksymowicz: Polska ofensywna
Od kilku lat trwa hossa na polski gaz łupkowy. Wywołał ją Amerykanin polskiego pochodzenia dr Jan Krasoń, który w 2006 roku przedstawił propozycje jego poszukiwań w naszym kraju. Zainteresował on też amerykańskie koncerny naftowo – gazowe, które wyłożyły miliardy dolarów na jego poszukiwania w Polsce.
2011.06.08
Wielki polski autorytet zaraził Amerykanów gazem łupkowym
To on pierwszy powiedział Amerykanom, że Polska to gazowe Eldorado. Uwierzyli mu, bo to fachowiec, któremu ufają największe światowe koncerny wydobywcze. Jan Krasoń – Polak, który od ponad 40 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych – to światowej sławy geolog.
2011.04.14
Nieoficjalny Główny Geolog Kraju (GGK) a gaz łupkowy
Powszechnie uważa się, że Amerykanie we własnym interesie zainteresowali się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce. Tak po prostu największe amerykańskie koncerny poszukiwacze nagle wpadły na pomysł, aby nie gdzie indziej szukać tego gazu, tylko akurat u nas.
2011.06.08
Adam Maksymowicz: Skarby Żelaznego Mostu
Od początku istnienia zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most krążyły legendy o tym, że Japończycy chcieli go kupić. Mieli oni uzyskać dużo większe z niego dochody niż KGHM z eksploatacji złóż rudy miedzi. Żadnych jednak na to dowodów nigdzie nie było. Będąc jednak pod presją tej legendy, prowadzono stale analizy i badania nad ich zagospodarowaniem. Znajduje się tu już około miliarda ton tych odpadów.
2011.06.08
Adam Maksymowicz: Radykalna zmiana polityki KGHM
Pomijając wszystkie okolicznościowe, historyczne i pamiętnikarskie zwracają uwagę wygłoszone tu dwa referaty świadczące o radykalnej zmianie polityki poszukiwania i zagospodarowywania nowych złóż rud miedzi. Dotychczas były to przede wszystkim koncepcje zakupu eksploatowanych i czynnych kopalń tego surowca w Kanadzie oraz w Ameryce Południowej i Północnej. Tu jak wspomniano, nastąpiła całkowita zmiana frontu.
2014.09.29
Rezydentura rosyjsko niemiecka
“Wg Dr Krasonia największy wpływ na wycofanie się z Polski firm wydobywczych gazu łupkowego miała „rezydentura samozwańczych ekspertów, reprezentująca interesy rosyjskie oraz niemieckie w Polsce”.
2018.03.12
Trzeba rozbić "układ hutniczy"
Źródełko się wyczerpuje – czas beztroski dla KGHM się skończył. Dlatego wprowadziliśmy kadry biznesowe, a nie polityczne – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, do 10 marca 2018 r. prezes KGHM Polska Miedź (rozmowa przeprowadzona dzień przed odwołaniem).
2018.03.12
KGHM – patologiczne księstwo z układem hutniczym
Mocnymi słowami zakończył swoją pracę w KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. Odwołany w sobotę prezes w ostatniej chwili zdążył udzielić wywiadu. W opublikowanej dziś rozmowie menedżer wprost mówi o istnieniu w firmie „układu hutniczego” i licznych organizacyjnych patologii, które kosztują KGHM majątek.